Sume infime au fost acordate sătenilor din Runcurel de către reprezentanții Guvernului.
Runcurel este satul unde se fac exproprieri pentru a se crea fronturi de lucru la Cariera Jilț Nord.
Așadar, Guvernul a decis să ofere sume în bătaie de joc proprietarilor a 19 gospodării, aflate în fața excavatoarelor, în jurul a 330.000 de lei în total.
“2376 RON pentru o gospodarie cu 122.69 mp construiti. ⭕️5432 RON pentru 105 mp casa locuita.
Asta a decis Guvernul Ciolacu prin HG 669/2024 sa le dea oamenilor “la justa valoare” pentru a ii expropria.
🤦♂️Pentru fiecare dintre cele 19 gospodarii Guvernul plateste mai putin decat pe o pereche de pantofi de-ale lui Marcel Ciolacu.
Este incredibil 🙅♀️ cum prin fața unor ministri, prin fața unor directori de companii a trecut si a fost aprobat un astfel document si nimeni nu s-a oprit o secunda sa judece ca este inadmisibil.
🏠Am fost in aceste case. Nu e granit pe jos, insa sunt gospodarii functionale. Acolo oamenii au unde pune masa, unde face o baie, unde sa doarma la caldura. Ii executa si nu le pune nimic la dispozitie, decat suma de bani in cont. 2000 lei pentru o casa de 122mp
Cei care pot, vor da in judecata. Dar femeia de 87 de ani din filmarea de mai jos, careia cei 3 baieti i-au murit si care pe ce are acum primeste 5000 RON, ajunge oare la tribunal?
Țara asta e condusă de dobitoci funcționali. Semneaza hartiile scoase de imprimanta fara sa adauge vreo judecata peste ce semneaza.
📹Am trimis in aceasta dimineata acest video ministrului Burduja si Secretariatului General al Guvernului. Cariera Jilț trebuie sa avanseze, dar nu oferindu-le celor expropiati banii pe care directorii din CEO ii au dimineata in buzunar cand cumpara covrigi.
‼️Hotararea de Guvern trebuie schimbata urgent, oamenilor expropriați le trebuie pus la dispozitie un loc in care sa poata locui pana cand isi obtin adevarata valoare in tribunale. Iar Guvernul care a emis o astfel de hotarare, trebuie sa plece acasa.
🚫Dnilor Weber si Iordache, nu va este jena cand colegii dumneavoatra de partid au cumpărat la pont casele vecinilor acestor oameni si apoi prin decizie politica au primit la schimb vile care se invart dupa soare in Targu Jiu? Pentru ei s-a putut…”, transmite Miruță.
