Un miting cu zeci de mii de oameni a fost organizat în acest weekend la Craiova. Oltenii l-au susținut pe Crin Antonescu, iar premierul Marcel Ciolacu, Cătălin Predoiu şi Olguţa Vasilescu au fost şi ei prezenţi pentru a-l susţine pe acesta.

“Avem nevoie de un președinte, nu de un lider de stradă. Nu avem nevoie de un președinte, șef de galerie. Cu toate că cu toții iubim galeriile, mai ales galeria Craiovei, nu ne permitem președinți izolați, nu ne permitem președinți care să răspundă în fața altor capitale decât cea a București. Avem, de fapt, nevoie de un președinte care să unească interesele românilor. Nu avem nevoie de un președinte care să își vadă de interesele proprii. Am pierdut prea mult timp”, a spus Marcel Ciolacu la Craiova.
„Dragii mei, dragii mei, premierul vorbea despre o armată și mulțumesc și primului ministru Ciolacu. Încă o dată, ca unui prieten și ca unui om cu care am de gând să lucrez în continuare pentru a face lucruri bune în continuare în România. Mulțumesc, Marcel, El vorbea. El vorbea despre o armată și într-un fel, este un război, o campanie electorală și tot ceea ce am de gând și avem de gând să facem împreună după aceea este un război, dar nu e un război cum îl înțeleg unii. Dușmanul meu nu e Simion, nu e Nicușor, nu e Ponta. Dușmanul meu sunt sărăcia, sunt boala, sunt nepăsarea, sunt suferința atâtor oameni care încă în România mai sunt săraci, mai sunt marginali, mai suferă de nepăsarea unora, autorităților, de oameni care simt că nu există cineva suficient de puternic să-i apere, să le dea o șansă să-i reprezinte”, a declarat Crin Antonescu.