Trei Hotărâri de Guvern privind exproprieri la CEO sunt blocate

Complexul Energetic Oltenia încă așteaptă după aprobarea a trei Hotărâri de Guvern privind exproprieri în vederea extinderii fronturilor de lucru. Cele trei documentații se află la Ministerul Apelor și Pădurilor și vizează scoaterea din domeniul silvic a unor suprafețe de pădure.

Este o problemă cronică a Complexului Energetic Oltenia, în ciuda modificărilor aduse în ultimii ani Codului Silvic. Încă este nevoie de foarte multe avize și ștampile pentru ca suprafețele de pădure să poată să fie utilizate, iar terenul să fie pregătit în vederea extracției cărbunelui.

Administrația Complexului Energetic Oltenia speră ca până la finalul acestui an Hotărârile de Guvern respective să obțină avizele necesare și să fie aprobate de către Executiv.

Lasa un comentariu

One thought on “Trei Hotărâri de Guvern privind exproprieri la CEO sunt blocate

Comments are closed.