Cer amânarea concedierilor colective la CEO

Reprezentanții Sindicatului Mine Energie Oltenia, cer amânarea concedierilor colective care ar trebui să aibă loc la Complexul Energetic Oltenia.prevăzute pentru acest an cu 90 de zile.

Așadar, acestea ar putea să aibă loc la 1 octombrie, nu la data de 1 iulie așa cum este prevăzut. Pentru data de 1 iulie, data prevăzută initial, în unitățile miniere și termocentrale au fost distribuite deja formulare pe care să le completeze cei care vor să plece.

Unul dintre acele motive ar fi acela că guvernul nu a adoptat încă un act normativ care să le asigure celor concediați venituri de completare, așa cum se făcea în anii trecuți.

În acest sens, SMEO a notificat administrația CE Oltenia și a fost făcută și o solicitare prin care se cere companiei să anunțe în ce cariere și termocentrale vor avea loc concedierile.

Potrivit planului de restructurare încă neaprobat de Comisia Europeană, aproximativ 800 de salariați vor pleca din CE Oltenia în acest an.

 

Lasa un comentariu